Tomi Ahokas on LK Portaan uusi tuotantopäällikkö
Tomi Ahokas aloitti työt LK Portaan tuotantopäällikönä tammikuussa. Lue jutusta, miten työ on alkanut, ja minkälaisia suunnitelmia Ahokkaalla on.

Tomi Ahokas
“Paljon uutta tietoa olen saanut, illallakin vielä aivot prosessoivat päivän aikana käsiteltyjä asioita”, Tomi Ahokas kuvailee ensimmäisiä viikkojaan LK Portaalla. Hän kehuu muiden toimihenkilöiden omilta vastuualueiltaan pitämiä perehdytyksiä. Muutenkin ensivaikutelma on ollut positiivinen. “Vastaanotto on ollut tosi hyvä ja porukalla on hyvä henki.”
Koulutukseltaan Ahokas on puutekniikan insinööri, ja hän on aiemmin työskennellyt muun muassa Jeld-Wenin ovitehtaalla esimiehenä – siirtyminen LK Portaalle on merkinnyt siis myös siirtymistä puualalta metallialalle. “Toisaalta kun kyseessä on teollinen valmistaminen, niin tietyt toimintaperiaatteet ovat samat alasta riippumatta”, hän kuitenkin toteaa.
LK Portaassa Ahokasta kiinnosti kasvuhalu sekä panostus automatisointiin ja digitalisointiin – esimerkiksi suunnittelua ja tuotantopuolta tullaan tulevaisuudessa automatisoimaan.
Lean-filosofiasta tehokkuutta tuotantoon
Ahokkaalla on runsaasti kokemusta lean-johtamisfilosofiasta, ja sitä hän tulee soveltamaan myös uudessa pestissäänkin. Lean tarkoittaa yksinkertaisesti sanottuna ylimääräisen, arvoa tuottamattoman työn karsimista ja prosessien selkeyttämistä. Tästä seuraa tehokkuutta, kun aikaa menee vähemmän oheistoimintaan ja erilaisiin tilanteisiin on vakioidut toimintatavat.
Esimerkkinä Ahokas mainitsee esimerkiksi työpisteet. “Työpisteiltä poistetaan kaikki tarpeettomat tavarat ja kaikelle tarpeelliselle on omat selkeästi merkityt paikat. Esimerkiksi kaikissa hitsauspisteissä olisi samanlainen järjestys ja asiat löytyisivät samasta paikasta.”
Tärkeää on myös vapauttaa aikaa oheistoiminnasta varsinaiseen työtehtävään. “Esimerkiksi hitsaaja tekee tällä hetkellä paljon muutakin kuin hitsaamista, ja tarkoituksena on katsoa, jos joku muu pystyisi tekemään näitä muita tehtäviä.”
Tavoitteitakin on jo ehditty asettaa. Lyhyellä aikavälillä Ahokkaalla on tavoitteena tuotantoon perehtyminen ja pullonkaulojen tunnistaminen, sekä selkeyttää ja standardoida eri käytäntöjä ja luoda vakioitu prosessi ongelmanratkaisuun. Tuotannon tehostamisen lisäksi tarkoituksena on myös luoda mittareita, jotta kehitystä saadaan seurattua.
Hyvä keskusteluyhteys tuotantotiimin kanssa etusijalla
Ahokas pitää tärkeänä myös lähiesimiestyötä. Edellisessä työssään hänellä oli enimmillään 97 alaista, nyt tuotantotiimissä on 18 henkeä, mikä mahdollistaa lähiesimiestyön paremmin. Ahokas kehuu työporukkaa: “Porukassa on ammattikoulupoikia oppisopimuskoulutuksella ja vanhempaa kokeneempaa porukkaa, eri taustoista ja erilaisia persoonia. Tiimillä on halua ja kykyä tehdä kaikenlaisia pieniä parannuksia työympäristöön omatoimisesti nopeallakin aikataululla.”
Ahokas haluaa luoda ilmapiirin, jossa porukan kanssa on hyvä keskusteluyhteys, ja sekä hyviä että huonoja asioita voidaan nostaa esiin. “Olen rohkaissut porukkaa viemään asioita eteenpäin – että kannattaa tuoda ongelmia ja epäkohtia esille.”
Tavoitteena on myös luoda vakioituja prosesseja. “Jos on joku ongelma, etsitään ratkaisu, mutta myös jälkiseurataan tilannetta ja katsotaan ovatko toimenpiteet olleet oikeanlaisia ja riittäviä.”
Ahokkaalle tärkeitä asioita ovat myös työntekijöiden hyvinvointi ja turvallisuus. “Tärkeintä on, että jokainen työntekijä pääsee työpäivän jälkeen terveenä kotiin.”
Tiimi kanssa keskusteltuaan Ahokas on huomannut, että viimeisten viiden vuoden aikana on tapahtunut paljon kehitystä. Sitä kautta on myös odotuksia, että kehitys jatkuu. Tärkeänä Ahokas näkee myös työporukan motivoimisen kehityksen myötä tapahtuviin muutoksiin.
Vesannolta kotoisin oleva, Mikkelissä opiskellut Ahokas asuu tällä hetkellä perheineen Siilinjärvellä. Vapaa-aika kuluu nuorimman, 7-vuotiaan lapsen kanssa puuhaillessa sekä hiihtäen, lumikenkäillen, lenkkeillen ja pyöräillen.