Myynti: Oskari 050 554 8434

Jani 040 740 8001

myynti@lkporras.fi

LK Porras Oy Teollisuustie 10, 79100, Leppävirta

Ajankohtaista, Referenssit

Julkaistu:

Prisma Ylöjärvi – portaat, suojakehät ja kaiteet

Lue alta, mitä tuotteita asennettiin Prisma Ylöjärven saneerauskohteeseen.

1-2

Prisma Ylöjärven portaat, kaiteet ja suojakehät

Kohde: Prisma Ylöjärvi


Tuotteet: Kierreportaat, suojakehät, suorat teräsportaat, kaiteet


Valmistumisaika: 01-07/2024

Toimitetut tuotteet

Kierreportaat

• Kierreporras: H=3160mm, H=3480mm 2kpl

• Kaidemalli: Yleiskaide KMOD

• Askelmat: LT-Ritilä 33×75

• Pintakäsittely: Kuumasinkitty ja polttomaalattu RAL 7021

Suojakehät



LKP Vakiorunko: O-malli H=3500mm 3kpl, U-malli H=3000mm
Verhous: Verkko 30x30x3mm

• Pintakäsittely: Kuumasinkitty ja polttomaalattu RAL 7021

Teräsportaat


Teräsportaat: H=440mm, H=1100mm, H=2000mm, H=3000mm, H=3100mm 2kpl,  H=3375mm, H=3600mm, H=3710mm, H=5220mm

Kaidemalli portaassa ja tasoilla: Pinnakaide, teollisuuskaide, RST-käsijohde seinän puolella
Tasokaiteet: Pinnakaide ja teollisuuskaide, yht. 34,8jm

Askelmat: LT-Ritilä 33×75, kyynellevy

Pintakäsittely: Kuumasinkitty askelmat ja tasoritilä, muuten RAL 7021. Osa portaista vain kuumasinkitty, maalattu, tai sinkkipohjamaalattu
Kaiteet

Kaidemalli: Elemento B, Hitsattu lattateräs pinnakaide h=1000 40x6mm ja d12mm
Käsijohde: Teräs d=42,4mm
Pintakäsittely: sisällä maalattu RAL 9005, ulkona kuumasinkitty ja maalattu RAL 7021

LK Porras toimitti Prisma Ylöjärvelle kaikki teräsportaat, suojakehät ja kaiteet


Toimitimme ja asensimme Ylöjärvelle reilun puolen vuoden aikana erilaisia kierreportaita, suoria teräsportaita sekä suojakehiä. Lisäksi kohteeseen meni muutamia kaiteita niin katolle kuin betoniportaisiin.

Projekti oli yli puolen vuoden pituinen, joten ajantasainen yhteydenpito työmaahan oli tarpeellista, jotta projekti eteni kaikkien kannalta oikeaan aikaan. Ylöjärven S-Market on ollut koko saneerausajan auki. Rakennukseen lisättiin parkkihalli ja kokonaisuus on yhteensä noin 15 000 bruttoneliömetriä. Hypermarket avautuu kokonaisuudessaan syksyllä 2024. LK Porras toimitti heinäkuussa viimeiset tuotteet ja kohde saatiin luovutettua meidän osalta ajoissa.

Kuvia kohteista

Sinua voisi kiinnostaa

202511_lk-porras_tuotanto-43

Seuraava askel – Brändiuudistus, joka kuvastaa tekemistämme

Seuraava askel – Brändiuudistus, joka kuvastaa tekemistämme

Olemme tehneet portaita ja muita terästuotteita jo yli viisikymmentä vuotta. Paljon on muuttunut näiden vuosien aikana, mutta asenteemme ei. Me uudistamme brändimme ja visuaalisen ilmeemme, koska haluamme näyttää nyt myös ulospäin kaiken sen kehityksen ja kasvun, mitä yrityksemme sisällä on tapahtunut.

nimeton-malli-100

LK Portaalla on kyky uudistua

LK Portaalla on kyky uudistua

Emme ole kiinni menneisyydessä vaan kehitymme jatkuvasti, otamme käyttöön uusia teknologioita ja parannamme prosessejamme. Uskomme, että se muutos voi olla seuraava askel – parempaan.

8-3

Lokakuun asennuksia

Lokakuun asennuksia

Lokakuussa LK Porras toimitti ja asensi eri puolille Suomea portaita, luiskia ja kulkusiltoja – tällä kertaa painotus oli käytännön rakenteissa kierreportaiden sijaan. Jokainen kohde, Porvoosta Ouluun ja Pohjois-Savoon, toteutettiin mittojen mukaan ja asiakkaiden tarpeet edellä.

14-2

Onnisen logistiikkakeskus

Onnisen logistiikkakeskus

Hanke on Suomen mittakaavassa merkittävä: 100 000 neliön toimitilat yhdistävät jakelun, varastoinnin ja modernin logistiikan yhteen paikkaan.

nimeton-malli-38

Strategiapäivä Kuopiossa oli täynnä ajatuksia

Strategiapäivä Kuopiossa oli täynnä ajatuksia

LK Portaan omistajat, hallitus ja johto kokoontuivat elokuun viimeisellä viikolla Kuopioon strategiapäivän merkeissä.

6-2

Varastokirjasto Kuopio

Varastokirjasto Kuopio

Kuopion Hiltulanlahteen valmistui loppuvuodesta 2024 uusi Varastokirjasto ja LK Porras sai olla mukana toteuttamassa tätä valtakunnallisesti merkittävää hanketta.

whatsapp-kuva-2025-07-03-klo-12-26-28_1de40505-e1751538078211

Kymmenen vuotta osaamista ja sitoutumista

Kymmenen vuotta osaamista ja sitoutumista

Ari Räsänen ja Jonni Voutilainen ovat työskennelleet LK Portaalla jo 10 vuotta. Molempien ammattilaisten matka kertoo osaamisesta, sitoutumisesta ja työyhteisön merkityksestä.

whatsapp-kuva-2024-12-12-klo-09-00-22_b4539d5c

Teollisuushallin huoltoportaat

Teollisuushallin huoltoportaat

LK Porras toimitti Mänttä-Vilppulaan urvalliset ja helppokulkuiset kierreportaat katolle. Suunnittelu tehtiin osin puutteellisilla lähtötiedoilla, mutta LK Design Systemin avulla portaiden mitoitus onnistui tarkasti.

9e358709646855c9_org

Lohjan uusi vesitorni

Lohjan uusi vesitorni

LK Porras toimitti Lohjan vesitorniin teräsportaita ja kaiteet, joka palvelevat sekä huoltotarpeita että turvallista liikkumista. Lue referenssikohteesta lisää.